Kotva

Střední odborná škola technická a zahradnická, Lovosice

+420 416 532 883
Kontaktujte nás
Nepřehlédněte
Informace Tady nic není :-(
Mapa webu

Vyhlášení výsledků krajské soutěže chemiků 2018

Vloženo: 1.3.2018 | Autor: Venclickova | Zobrazeno: 660x
Ve středu 28. 2. 2018 proběhlo v sále lovosické radnice slavnostní vyhlášení již 6. ročníku soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika Ústeckého kraje“. Akce proběhla pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje.

Přestože žáci znali výsledkovou listinu, prvních šest chemiků čekalo na své umístění do poslední chvilky. Čtyři žáci, o jejichž pořadí rozhodoval o 6 bodů, postupují do celostátního kola, které opět proběhne na půdě Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vítězem krajského kola se stala Denisa Púpalová ze ZŠ Louny, Prokopa Holého. V obou částech soutěže (teoretické i praktické části) dosáhla Denisa velmi vyrovnaných výsledků. Druhé místo obsadil Rudolf Reichel ze ZŠ v Teplicích, Metelkovo náměstí. Rudolf dosáhl nejlepších výsledků v části praktické. Třetí místo vybojoval Vojtěch Chlapec ze ZŠ v Ústí nad Labem, Vinařská a čtvrté místo získal Vojtěch Králíček ze ZŠ v Mostě, Jakuba Arbese, s nejvyšším možným počtem dosažených bodů v teoretické části. Nejlepší řešitel z Litoměřicka skončil na 11. místě, z Děčínska na 27. místě a z Chomutovska na 31. místě. Všichni účastníci obdrželi dárkové tašky a diplomy nebo účastnický list. Ocenění získali také všichni učitelé chemie ze základních škol. Učitelé, jejichž žáci dosáhli nejlepších výsledků v soutěži, obdrželi rovněž ocenění.

Slavnostního vyhlášení se zúčastnili také zástupci sponzorů soutěže a zástupci Ústeckého kraje. Ocenění předával personální ředitel Lovochemie, a. s. Michal Kurka, další zástupci sponzorů soutěže z firem Preol, Unipetrol RPA, Spolchemie, Flexfill a Vodní sklo. Za KÚ Ústeckého kraje se slavnostní akce zúčastnily předsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost Radmila Krastenicsová a vedoucí odboru školství Dagmar Waicová. Městský úřad Lovosice zastoupil místostarosta Vladimír Šuma.

Soutěž Nejlepší Mladý chemik Ústeckého kraje má v tomto kraji již delší tradici. První kolo vždy probíhá v režii základních škol. V tomto roce se soutěže zúčastnilo 56 základních škol Ústeckého kraje zastoupených celkovým počtem 1 120 žáků. Oproti loňskému roku se počet škol opět zvýšil, což dokazuje, že popularita soutěže Nejlepší Mladý chemik Ústeckého kraje neustále stoupá. Do soutěžního klání se zapojilo 12 základních škol z Litoměřicka, dvanáct škol z Ústecka, deset z Mostecka, deset škol reprezentovalo Chomutovsko, šest škol Lounsko, čtyři Teplicko a dvě Děčínsko. Zbylé základní školy (10) nechtěly pokračovat v dalších kolech. Autorem zadání písemných testů a praktické části pro celou republiku byla pro tento rok vylosována SPŠ Hranice. Teoretické úkoly ve školní a druhé části byly svou náročností zaměřeny na široký okruh žáků. Teoretická část byla zaměřena na důkazové reakce aniontů.

Organizátorem druhého kola se stejně jako v předchozích ročnících soutěže stala Střední odborná škola technická a zahradnická v Lovosicích. Do tohoto kola základní školy přihlásily 138 žáků, ale nakonec se zúčastnilo pouze 103 soutěžících. Vyhodnocení této části soutěže provedli vyučující z výše zmíněné střední školy. Po absolvování testu byl pro soutěžící připraven doprovodný program – svou prezentací se představila Lovochemie a rovněž Preciosa z Kamenického Šenova a na pořadu byly i efektní pokusy v laboratořích školy.

Do třetího kola se probojovalo 41 nejlepších chemiků, kteří v lednu opět navštívili Střední odbornou školu technickou a zahradnickou v Lovosicích. Zde tentokrát prokazovali své praktické znalosti a dovednosti, které vyhodnocovala učitelka této školy Iva Šafratová.

Soutěž „Hledáme nejlepšího mladého chemika“ je zařazena MŠMT do programu Excelence. MŠMT patří mezi spoluvyhlašovatele soutěže, vyhlašovatelem, pořadatelem a generálním partnerem je Svaz chemického průmyslu ČR.

Celostátní finále se uskuteční 12. června 2018 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Všem postupujícím držíme pěsti.

Partneři